Moja droga do australijskiego obywatelstwa

Ostatnio zostałem obywatelem i dostałem komentarz, żebym opisał swoją drogą do obywatelstwa.

Po raz pierwszy przyleciałem do Australii w styczniu 2013 roku na wizie dla absolwentów Politechniki Wrocławskiej Skilled Graduate 476. Politechnika Wrocławska jest jedyną uczelnią w Polsce, która ma taki układ z rządem. Wiza przyznawana jest na półtora roku. Pozwala pracować dla dowolnego pracodawcy, jednakże nie daje dostępu do publicznej opieki zdrowotnej, także trzeba wykupić prywatne ubezpieczenie.

Popracowałem rok w małej australijskiej firmie co dało mi dodatkowe punktu za lokalne doświadczenie do wizy 189 Skilled Independent. Jest to wiza dająca stałego rezydenta. Polega ona na tym, że zbieramy punkty za wiek, doświadczenie, wykształcenie, język i jak mamy odpowiednią ilość to możemy aplikować.

Sama wiza jest dość droga, bo kosztuje $4115. Pewnie dodatkowe $2000 wydajemy na tłumaczenia, badania lekarskie, akredytację w ACS itp. - sporo papierologi. Mimo wysokiej ceny wolałem wybrać tę drogę, aby nie być uwiązany z pracodawcą wizą sponsorowaną. W każdym razie dostałem tę wizę pod koniec 2014 roku i wróciłem do Polski.

Stały rezydent ma praktycznie takie prawa jak obywatel łącznie z dostępem do publicznej służby zdrowia, jednakże nie może głosować i nie może pracować w rządowych firmach. Wiza typu stały rezydent przyznawana jest na 5 lat i można ją z automatu przedłużyć na kolejne 5 jeżeli w poprzednim okresie byliśmy w Australii przynajmniej 2 lata. Między innymi z tego powodu wróciłem do Australii w 2017 roku.

Kolejny krok to obywatelstwo. Wymóg jest taki, aby być stałym rezydentem przez 4 lata, przy czym ostatni rok trzeba być w Australii. Na stronie rządu jest specjalny kalkulator.

W czerwcu 2020 mogłem złożyć wniosek o przyznanie obywatelstwa i pozostało mi tylko czekać. W marcu 2021 musiałem zdać prosty test o Australii. Do testu trzeba przeczytać krótką książeczkę o wartościach Australii oraz prawach i obowiązkach obywatela.

W czerwcu 2021 dostałem zaproszony na ceremonię wręczenia obywatelstwa. Miała się ona odbyć grupowo w urzędzie miasta, jednakże pojawił się kolejny Lockdown i wydarzenie zostało odwołane. Nikt nie wiedział jak długo ograniczenia będą trwały. Z tego powodu ceremonia była przekładana parę razy aż w końcu w sierpniu odbyła się internetowo na Zoomie. Zaproponowali mi, że mogę poczekać, żeby to zrobić osobiście. Mnie zależało, aby zrobić to jak najszybciej a uścisk ręki burmistrza nie był dla mnie tak istotny.

Po dwóch tygodniach od ceremonii przysłali certyfikat i z tym dokumentem stajemy się w pełni obywatelami, możemy aplikować o paszport czy głosować.

Oczywiście, wszystkie zasady się zmieniają więc jeżeli jesteście w procesie to musisz sam sprawdzić, jakie są teraz wymagania. Nie jestem też agentem wizowym i nie mogę udzielać porad odnośnie migracji, ale jeżeli masz jakieś pytania do daj znać, spróbuję pomóc :slight_smile:

2 polubienia

Brawo! :slight_smile:
A czy przygotowujac sie do tego testu, korzystales moze z jakies aplikacji online czy na komorce?

1 polubienie

Tam musisz tylko przeczytać ich ulotkę: Australian Citizenship - Our Common Bond

Można też zrobić przykładowy test: The Australian citizenship practice test

Trzeba na prawdę chcieć, żeby go nie zaliczyć. Przykładowe pytanie było takie:
“Czy możesz kogoś uderzyć w twarz” i odpowiedzi

  • tak jeżeli mnie zdenerwował
  • tak jeżeli się z nim nie zgadzam
  • nie

:sweat_smile: